Kisalföldi Agrárszakképzési Centrum
Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Technikum, Szakképző Iskola és Kollégium

ÉV VÉGI BESZÁMOLÓ

2022/2023. tanév

Kelt:Velence, 2023. június 30.

                                                                            Stossek Balázs Mátyás
                                                                                                   igazgató

1. Személyi feltételek alakulása a félév során (létszámváltozás, vezetők, munkatársak, előadói tevékenysége, konferenciákon, továbbképzéseken való részvétele)

A tanév során az intézmény dolgozói állománya átlagosan 65 fő volt: 33 fő technikai dolgozó és 32 fő oktató.

Az oktatási-nevelési feladatokat 32 fő teljes állású oktató látta el, akik mellett 4 óraadó kollégát alkalmaztunk: Vadász-Király Edit virágkötő mestert, Czombálné Horváth Irén szakács-cukrász szakoktatót, Bobrovniczki Róbert informatika oktatót, valamint az esti tagozaton Török Szilvia közismereti oktatót (történelem).

A tanév elején érkező kollégák (Gulyás Judit (angol nyelv), Szakáts Ákos (parképítészet), Illés Balázs (növénytermesztés, növényvédelem), Tóth-Polgár Viktória (mezőgazdaság), Győriné Nagy Erika (német nyelv, hit- és erkölcstan),  illetve a félév végén Svajda Petra (növénytermesztés, parképítés), mind beváltották a hozzájuk fűzött reményeket, jól beilleszkedtek az oktatói kollektívába. Horváth Zoltán és Nyárai István oktatók a tanév során nyugdíjba vonultak, más távozó nem várható.

Továbbra is szükségünk lenne egy műszaki végzettségű szakoktatóra, illetve további egy-egy fő szakmai és közismereti oktatót találnunk, hogy a jövő tanévben megfelelően tudjuk ellátni az oktatási feladatokat.

Az intézményben dolgozó oktatók végzettsége megfelelt, illetve elégséges volt a szükséges feladatok ellátásához, de folyamatos erőfeszítéseket igényel a megfelelő utánpótlás biztosítása a kollektíva elöregedése miatt – ebből a szempontból is szerencsés volt az idei tanév: nagyrészt fiatalabb oktatókat sikerült felvennünk. A következő néhány évben nem lesz nyugdíjba vonuló oktató, így az állomány stabilnak tekinthető.

Mind az elméleti, mind a gyakorlati képzésben a tanárok körében folyamatos az önképzés, illetve a továbbképzés. Mindkettőre megvan a kollégákban a hajlandóság, oktatóink főleg a Centrum, az NSZFH és a Kamarák, illetve az Oktatási Hivatal által szervezett ingyenes lehetőségeket használják ki.

Az év tavaszán lezárult az oktatók minősítése, elkészültek az egyénre szabott fejlesztési tervek, amelyek megvalósítása a következő tanév(ek) feladata lesz.

A nevelési oktatási feladatok ellátásában az oktatókat egy iskolatitkár és egy ápolónő segíti, valamint évek óta megbízási szerződéssel alkalmazzuk Rigó Györgyöt, aki a rendszergazdai munkakört látja el.

A tanévben négy munkaközösségvezetővel (a közismereti-osztályfőnöki munkaközösségben Törökné Dzsaja Erzsébet munkaközösségvezető helyébe Novozánki Veronika lépett félévtől) és 15 osztályfőnökkel teljesítettük.

A technikai állományhoz tartoznak a gazdasági hivatal dolgozói, a karbantartók, a takarítók, a portai szolgálat dolgozói, valamint az állattartó telep és a kertészet és a dísznövénykertészeti telep dolgozói (összesen átlagosan 33 fő, plusz egy GYES-en lévő kismama). Ők azok, akiknek munkája elengedhetetlen a mindennapi zavartalan működés, az egészséges és biztonságos munkavégzés biztosításához, és munkájuk eredményével nap, mint nap szembe találjuk magunkat a jól működő fűtésrendszer vagy akár a tiszta tantermek formájában.

A termelő egységekben (kertészet, dísznövénykertészeti telep) kialakult a megfelelő összetételű csapat; probléma az állattartó telepen alakult ki: előbb távozott Fülöp-Fábián Nikoletta (április vége), majd másik két állatgondozónak mondtuk fel a szerződését lopás miatt (május közepe), végül a telepvezető Papp Ágnes is elment június közepén. Az állattartó telepen azóta diákok és oktatók látják el a feladatokat; folyamatosan keressük az új munkavállalókat.

A takarítók körében a gondot a tartós táppénzen maradás jelentette: Borostyán Ferencné, majd Kovács Istvánné, legutóbb pedig Enyedi Szilvia maradt otthon ily módon. A feladatokat a  többiek felosztották maguk között, de ez hosszú távon nem tartható.

A TOKEN Patrol Kft. megszűnése miatt új módon kellett megoldanunk az intézmény biztonsági őrzését; a lehetőségeket felmérve és a Centrummal egyeztetve úgy döntöttünk, hogy saját munkavállalókkal fogjuk a feladatot ellátni: így került sor 4 új portás (két-két nappali és éjszakai szolgálatos) felvételére 2022 novemberében.

A technikai dolgozók körében a legnagyobb problémát továbbra is az alacsony bérek jelentik, többségük minimálbérért dolgozik, nehéz a megélhetésük – a munkaerő gazdálkodás nehézségeit csak egy jelentősebb béremelés oldaná meg.

2. Tárgyi feltételek, beszerzések változása az előző tanévhez képest

A külső körülmények miatt jelentős fejlesztés nem történt az évben. A magunk erejéből igyekszünk továbbra is szépíteni a környezetünket: például a 10 MILLIÓ FA mozgalom segítségével fákat ültettünk az iskolaparkba.

A tangazdaság működtetésében nagyon hiányzik egy új(abb) erőgép a szántóföldi termesztéshez és egy kanalas rakodógép az állattartó telep működéséhez.

Az oktatásban nagy szükségünk lenne új IKT eszközökre (tanulói asztali számítógépekre és laptopokra, tanári laptopokra, valamint kivetítőkre, okos táblákra). A legutóbbi ilyen jellegű beszerzésünk a GINOP-6.2.3 pályázathoz kapcsolódóan 2018-ban történt meg.

Szerencsére idén is kaptunk a centrumtól póttámogatást 21 MFt értékben. Ezt az összeget 1) a legszükségesebb javításokra (pl. a dísznövénykertészet üvegházának karbantartása, MTZ traktorunk és BOBCAT-ünk javítása); 2) a 2023. év gazdasági működésére (pl. táp és koncentrátum az állattartó telepre); 3)  tanügyi eszközök vásárlására (szótárak és sportszerek beszerzése) valamint 4) a karácsonyi ünnepség lebonyolítására és dolgozói csomagok vásárlására, illetve 5) energiahatékony berendezések beszerzésére (az iskolaépület egyik szintjén a régi lámpatestek kicserélése energitakarékos led panelekre).

Régóta húzódó problémát sikerült az idei évben megoldani: a dísznövénykertészet üvegházának héjazatát ki tudtuk cserélni; az életveszélyessé vált üvegpanelek helyett polikarbonát lapokat építettek be, így az ottani dolgozók és diákok munkavégzése teljesen biztonságossá vált. 

Remélhetően még idén megvalósul az a Vidékfejlesztési pályázat, amelynek keretében új erőgépeket és munkagépeket vásárolhatunk – ezek nagyban megkönnyítenék a tangazdaságban folyó termelést, emelnék a gyakorlati oktatás színvonalát, és nem utolsó sorban hozzájárulnának a beiskolázási mutatók javításához is.

3.  Az iskola munkatervének, a tanév kiemelt feladatainak megvalósulása.

Iskolánkban az idei gólyatábor 2022.08.25-26 között zajlott, melyre a leendő 9. évfolyamos tanulók nagy létszámban jelentek meg. Hetven diák részvételével négy osztály tanulói ismerkedtek egymással. Gazda-kertész osztályt Nyuliné Aradi Katalin, eladó-panziós osztályt Kutainé Kiss Ildikó, mezőgazdasági technikus osztályt Csillag Katalin, kertésztechnikus osztályt Boruzs Ferenc irányította, kísérte, fogta össze és támogatta. A kertész munkaközösség munkatervében szereplő feladatok két kivétellel megvalósultak. Megrendelés hiányában kimaradt a városi nagy adventi koszorú elkészítése és a szakmai órák évvégi tömbösítése miatt a februárra tervezett belső szakmai verseny. Ezzel szemben a tervezettnél több szakmai kirándulást sikerült beillesztenünk.

Szakmai Kirándulások:

Bábolnai Gazdanapok- támogatott 50 fő

KMASzC Magyar Gyula Kertészeti Technikum és Szakképző Iskola tangazdaságának megtekintése

Agromashexpo

NÉBIH Velence

Gárdonyi Kaktuszkert

Feldhoffer Kertészet

Nyakas Pince és szőlőbirtok 50 fő

Mezőfalvai Agrár Zrt 50 fő

Aranponty Zrt. Rétimajor 50 fő

Kutai kertészet látogatása

Tesco logisztikai frissáru elosztó 50 fő

Sarkadi és Társa Kertészet

Elvira Major gyümölcsös látogatás
Fehérvárcsurgó Károlyi Kastély látogatás
Chilicum Manufaktúra  látogatása
Margit-sziget kiültetések szakmai szemmel

Szakmai események:

Kertésznap

Szakmai nap

Alapítványi nap

Drónos előadás

Erasmus

Erasmus Pozsega

 Szakma és az iskola népszerűsítése:

Agrárpéntek Székesfehérvár

Tangazdaság bemutató óvodás és iskolás gyerekeknek

Tökfesztivál Martonvásár

Kápolnásnyék falunapon való megjelenés dekorációs ponttal

Kápolnásnyéki iskola pályaorientációs napja

Kamarai pályaorientációs napok

Iskolák szülői értekezletek meglátogatása

Folyamatos online megjelenések

Kertész tábor

Nyílt napok

Feladataink:

Belső munkák

Kertészet, park, állattartó, dísznövény telep, növénytermesztés

Külső munkák:

Parkfenntartási munkák a KEMPP-ben

NÉBIH területén faültetés

Fehérvárcsurgó Károlyi Kastély

Kereskedelem-vendéglátás munkaközösség 2022/2023-ban megvalósult tevekénységei:

Időszak

Tevékenység

2022.08.22

-       Alakuló munkaértekezlet megtartása.

-       Kereskedelmi értékesítő és panziós-fogadós osztályoknak a szakmai programjainak, vizsga követelményinek áttekintése, megbeszélése, az elvárható minimális követelmények felállítása.

-       Vizsga követelmények alapján a feladatok felosztása.

2022.08-09

-       Külső duális képzőhelyekkel, gyakorlati helyszínekkel a kapcsolatfelvétel (Tesco, Spar, Spa), együttműködés előkészítése.

-       Szakmai tananyagok kidolgozása.

2022.08.25-26

-       Gólya-tábor szervezőinek a munkájának segítése, 9.-es kereskedő értékesítő és panziós- fogadós tanulók táborban való részvételének koordinálása.

-       Végzős fogadós-panziós diákokkal az étkeztetés lebonyolítása a gólya-táborban.

2022.09.01

-       Osztályfőnöki órák megtartása: munkavédelmi oktatás, házirend, munkaruha, eszközök, tankönyv, füzetek egyeztetése, egészségügyi kiskönyv meglétének ellenőrzése, adminisztrációs teendők.

2022.09.02

-       9.-es tanulók beszoktatása, iskolánk helyszíneinek megismerése.

2022.09

-       Eszközigény leadása.

-       Szülői értekezletek előkészítése, megtartása.

-       Szülők tájékoztatása az iskola házirendjéről, szakmai elvárásokról.

 

-       Duális képzőhelyekkel szakképzési munkaszerződések megkötése a diákoknak, ill iskolánk és Tesco Akadémia között az együttműködési megállapodás megkötése. Óraháló egyeztetése.

2022.09.27

-       Velencei önkormányzat által szervezett idősek napja alkalmából idősek vendéglátása az iskola étkezőjében. Ezzel kapcsolatos teendők lebonyolítása a végzős panziós-fogadós diákokkal.

2022.09.29

-       Más munkaközösségek munkájának segítése, (kertész és évelők napja). - étkeztetés.

2022.10

-       Duális képzőhelyekkel kapcsolattartás, szükség szerint szakmai munkájuk segítése.

-       Együttműködési megállapodás megkötése a velencei Resort &SPA-val.

2022.10.06

-       Búcsú nyugdíjas kollégától, vendéglátása.

2022.10.13

-       Pályaválasztási Kiállítás helyszínének berendezés.

2022.10.14-15

-       Székesfehérvári SZC Széchenyi István Műszaki Technikum, Pályaválasztási Kiállítás „Szakmák vására” részvétel, szakmáink bemutatása.

2022.10.21

-       Szalagavató előkészítés, szervezése, lebonyolítása.

 

-       Nyíltnapok lebonyolításának segítése (tankonyha).

2022.11.09

-       Munkaértekezlet megtartása.

-       Panziós-fogadós és kereskedelmi értékesítők szakmai vizsgájával kapcsolatos kérdések, feladatok megbeszélése.

2022.11.14

-       Duális képzőshely (székesfehérvári Tesco Áruház, Interspar) látogatás, a projektfeladatok megbeszélése.

2022.11.28

-       Duális képzőshely (érdi Tesco Áruház) látogatás, a projektfeladatok, aktuális problémák megbeszélése.

2022.12.01

-       Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara által szervezet: Egyeztető Forum-on való részvétel.

2022.12.05

-       Munkaközösségi értekezlet megtartása.

2022.12.06

-       SZKTV -re való jelentkezések leadás a kereskedelmi értékesítő tanulóknál.

2022.12.19

-       Karácsonyi ünnepség a tanulókkal

-       Karácsonyi ünnepi ebéd előkészítésének, elkészítésének és felszolgálásának megszervezése, lebonyolítása panziós-fogadós tanulókkal, felelős Combál Tamás tanár úr.

2023.01.17

-       Kereskedő értékesítő tanulóknak SZKTV a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamaránál. 5 tanuló vett részt, kisérő Kutainé Kiss Ildikó

2023.01.17

-       Osztályozó értekezlet.

 

-       Első félév értékelése, magatartási, szorgalmi és egyéb problémák megbeszélése.

2023.01.24

-       Első félév zárása, félévi értesítők kiadása.

2023.02.

-       Szülői értekezletek megtartása, (első félév értékelése).

2023.02.09

-       SZKTV írásbeli, betekintés a Kereskedelmi és Iparkamaránál.

Kocsis Kevin tanulónk 68 %-os írásbelivel továbbjutott.

2023.02.14

-       Munkaközösségi értekezlet:

Téma: felkészülés a szakmai vizsgákra, feladatok megbeszélése.

2023.02.15

-       Székesfehérvári Fehér Palota Tesco:

Megbeszélés az áruházzal, feladatok, problémák

2023.02

Kocsis Kevin kereskedelmi értékesítő tanuló felkészítése a   országos SZKTV-re. Felelős Kutainé Kiss Ildikó

2023.03.07

Kocsis Kevin kereskedelmi értékesítő tanulónk országos SZKTV való részvétele, amit a tanuló sikeresen teljesített, és így mentesült a szakmai vizsga alól.

Nagyon büszkék vagyunk Kevinre😊

2023.03.14

-       Combál tanár úrral a panziós tanulók nőnapi ebéddel, felszolgálással készültek.

2023.03.24

-       Nyuliné Aradi Katalin tanárnő szervezésében a panziós-fogadós tanulók rétimajori Halászcsárdában és Haltenyésztőben tettek szakmai kirándulást. Ahol még szíves vendéglátásban is részesültek.

2023.04.05

-       DÖK-napi rendezvény segítése, bográcsgulyás az osztályoknak és palacsintasütő verseny.

2023.04.18

-       11/p elővizsga

2023.04.19

-       11/e elővizsga

2023.04.20

-       Nyuliné Aradi Katalin tanárnő szervezésében a panziós-fogadós tanulók a zsámbéki Nyakas Pincészetbe látogattak el

2023.04.26

-       9e/p, 10e/p és a 11e/p osztályok tanulói a gyáli Tesco logisztikai frissáru elosztóba látogattak el Kutainé K Ildikó tanárnő szervezésében.

2023.04.27

-       Végzősök osztályozó értekezlete

2023.05.03

-       Szakmai nap: előadó László Gábor Tesco Akadémia, Borostyán- Kovács Tamara boroslány.

2023.05.04

-       Online tesztvizsga

2023.05.06

-       Ballagás

2023.05.09

-       Érdi Tesco Áruházban tanulók helyzetgyakorlat vizsgájának megbeszélése/ előkészítése.

2023.05

-       Végzős tanulóknak konzultáció.

2023.06.01

-       Panziós-fogadó szakmai vizsga: mind a 4 vizsgázó tanuló jeles eredményre vizsgázott.

2023.06.02

-       Kereskedelmi értékesítő szakmai vizsga:

1 fő jeles, 3 fő jó, 1 fő közepes eredménnyel zárt.

1 tanulónak az interaktív vizsga nem sikerült

2 tanuló a vizsgát nem kezdhettem meg, mivel a tanév követelményeit nem teljesítette.

2023.06.13

-       Tanév záró értekezlet.

2023.06.14-15

-       9.-es panziós-fogadós ágazati alapvizsga

Eredmények:

2 fő nem jelent meg

1 fő jó

7 fő közepes

1 fő elégséges eredménnyel zárt.

(74. 55%)

2023.06.16

-       9.-es kereskedelmi értékesítő ágazati alapvizsga

Eredmények:

1 fő nem jelent meg

3 fő jeles

6 fő jó

3 fő közepes

1 fő elégséges eredménnyel zárt.

 (69%)

2023.06.16

-       Utolsó tanítási nap😊

 

Tanév végi eredmények:

9e/p tanulmányi átlaga: 3,22

10e/p tanulmányi átlaga: 3,24

11 e/p tanulmányi átlaga:3,72

4. Oktató-nevelő munka során tapasztalt eredmények, nehézségek, diagnosztikai felmérések (pl. GINOP-6.2.4.), az első félévben végzett felmérések (pl bemeneti mérések is) eredményei és értékelése

Tanuló létszám: 254 fő | Intézmény átlaga: 3.43 ami a tavalyi évhez képest kismértékű javulást mutat.

        clip_image002.jpgclip_image004.jpg

A 2023. májusában lezajlott kimeneti kompetenciamérésben három bejövő osztály vett részt, összesen 48 fővel (9.g 10 fő, 9.ep 17 fő, 9.a 21 fő), ez a 80 fős évfolyam 60%-a. A felmentett tanulókon túl (22 fő) 10 fő hiányzott a mérések időpontjában – 5 fő Erasmus tanulmányi út, a többiek egyéb okok miatt.

Az értékek oly módon korrigáltak, hogy azokat a tanulókat, akiknek vagy a bemeneti, vagy a kimeneti mérésük, bármilyen okból, hiányzott, nem vettük figyelembe. Tanév közben 1 tanuló váltott osztályt, a 9.aból a 9.g osztályba került, így ő a kimeneti mérés osztálya szerint lett besorolva.

Összességében, a matematikai és nyelvi kompetenciákat egybevetve, a 9. évfolyam 62%-on teljesített. Ez a fenti módon korrigált őszi bemeneti méréstől mindössze 1%-kal marad el.

Évfolyamszinten nézve a tanulók a matematika részen 45%-on (bemeneti korrigált 35%), a nyelvi részen pedig 66%-on teljesítettek (bemeneti korrigált 71%). Az évfolyam leggyengébb matematika kimeneti mérése 13% (bemeneti korrigált 3%), a legjobb 88% lett (bemeneti korrigált 82%). Az évfolyam leggyengébb nyelvi kimeneti teljesítménye 32% (bemeneti korrigált 32%), a legjobb 92%-os lett (bemeneti korrigált 91%).

Az osztályokat összehasonlítva elmondhatjuk, hogy a matematika továbbra sem erőssége egyik osztálynak sem, viszont minimális javulás még annak ellenére is észrevehető, hogy a lemorzsolódott tanulók között főként gyenge matematikai teljesítmények volt. A szakmunkás osztályokban látható fejlődés: a bemeneti méréshez képest jobb eredmények születtek (45% és 36%, a bemeneti korrigált 26% és 21%-hoz képest), de még mindig gyengének mondható teljesítményét nyújtottak. Amíg a bemeneti mérésen egyetlen tanuló eredménye sem lett 50%-nál jobb, úgy a kimenetin ezt a százalékot 6 tanuló is meghaladta. A technikusi osztály összeredménye sem magas (52%), de annak fényében nem rossz, hogy az 5 hiányzó tanuló matematikából erősebb tanuló, és még rajtuk kívül is van 4 tanuló, aki 75%-nál is jobban teljesített.

A nyelvi kompetenciákat tekintve, míg a matematikánál a mért évfolyam 65%-a (31 fő) 50% alatt teljesített (bemeneti korrigált 70% volt), a nyelvi kompetenciáknál mindössze az évfolyam 6%-a (3 fő) teljesített 50% alatt. A nyelvi mérést részeire szedve láthatjuk, hogy a kimeneti mérés emlékezet része lényegesen rosszabbul sikerült, mint ősszel, évfolyam és osztályszinteken is. Ennek lehetséges oka, hogy nem hagytak elég időt az utolsó feladatra, 2 tanulónál 0%, többeknél a tippelésnek köszönhetően 25% alatti eredmény született és évfolyam szinten is csak 3 tanuló ért el 100%-ot (bementi korrigált adat 13 fő volt). Ugyanakkor a figyelmet tesztelő és az anyanyelvi részeknél a gyerekek átlagon felül (77% és 66%) teljesítettek, vagyis úgy tűnik, hogy szókincsük és szövegértésük némiképpen fejlődött szeptember óta. 

Érdekességképpen kiemelendő, hogy a szakmunkások között megfordult a sorrend. Míg a bemeneti mérésnél a 9.ep összességében 56%-on teljesített, így a 9.g a maga 52%-val bizonyult a leggyengébb bejövő osztálynak, addig tavasszal a 9.g osztály összteljesítménye (60%) meghaladta a 9.ep osztály összértékeit (57%). A 9.g osztály produkálta a legnagyobb fejlődést matematikából is: 26%-ról 45%-ra nőtt a kimeneti mérésen elért eredményük.

A tanév kiemelt feladatainak megvalósulása iskolánkban elsősorban a szövegértési és matematikai kompetenciák fejlesztésére összpontosít. Kiemelt figyelmet fordítunk arra, hogy a diákok erős alapot és készségeket szerezzenek ezen területeken, mivel ezek az alapvető kompetenciák rendkívül fontosak a sikeres tanuláshoz és a jövőbeli szakmai pályájukhoz.

A szövegértési kompetencia fejlesztése célja, hogy a diákok képesek legyenek megérteni és értelmezni különböző típusú szövegeket, legyen az szöveges anyag, diagram, táblázat vagy grafikon. Arra törekszünk, hogy az olvasási és szövegértési készségeket rendszeresen gyakorolja az órákon, és lehetősége legyen a diákoknak az olvasásra és szövegértésre alapuló feladatok végrehajtására.

A matematikai kompetencia fejlesztése szintén fontos célkitűzése az iskolánknak. A matematikai gondolkodás és problémamegoldó képesség erősítése segít a diákoknak abban, hogy számokkal, mennyiségekkel és adatokkal kapcsolatos problémákat megértsenek, megoldjanak és értelmezzenek.  Iskolánk munkaközösségei specifikus területeken fókuszálnak, például agrárgazdaság, növénytermesztés, állattenyésztés, gépészet, kertészet, kereskedelem, turisztika stb. Az adott területekhez kapcsolódóan a szövegértési és matematikai kompetenciák fejlesztése integrált módon valósul meg az oktatási programban.

Az iskola oktatói és kiemelt figyelmet fordítanak az értékelésre és visszajelzésekre a diákok fejlődésének követéséhez. Az értékelési módszerek segítségével nyomon követik a diákok előrehaladását a szövegértési és matematikai területeken, és szükség esetén módosítják az oktatási módszereket és tartalmakat a hatékonyabb fejlődés érdekében. A diákok rendszeres visszajelzéseket kapnak az elért eredményeikről, valamint javaslatokat és támogatást kapnak a fejlődésükhöz szükséges területeken.

Fontos a differenciált oktatás, amely lehetővé teszi, hogy az oktatás a diákok egyéni képességeihez és igényeihez igazodjon. Ez magában foglalja a kis csoportos foglalkozásokat, a személyre szabott támogatást és az egyéni fejlődési célokat. Az oktatók figyelnek a diákok eredményeire és igényeire, és alkalmazkodnak ahhoz, hogy minden diák optimálisan fejlődhessen.

Rendszeresen értékeljük a diákok szövegértési és matematikai teljesítményét. Az értékelés segít az oktatóknak azonosítani a diákok erősségeit és gyengeségeit, és ezek alapján tervezni a további fejlesztési lehetőségeket. Célunk, hogy a diákok ne csak elméleti ismereteket szerezzenek, hanem képesek legyenek alkalmazni azokat a valós életben is. Ezért fontos szerepet kapnak a gyakorlati feladatok, projektek és szakmai gyakorlatok, amelyek segítségével a diákok valódi környezetben alkalmazhatják a szövegértési és matematikai készségeiket.

5. Ágazati alapoktatás, szakirányú oktatás, felnőttképzés tapasztalatai, eredményei. Duális képzés alakulása (tanulói munkaszerződés, tanulószerződés szakmánként és évfolyamonként bontásban). Tanműhelyi, tangazdasági, tanüzemi szakmai oktatás.

Ágazati alapoktatás sikeresnek mondható. Az alapvizsgákon elindult diákjaink mind sikeresen teljesítették az elvárásokat. Csekély létszámú lemorzsolódás volt tapasztalható.

Kereskedelmi értékesítő és panziós diákjaink meglátogatták Tesco központi raktárját és az Aranyponty Halászcsárda Rétimajorban.

Agráralapozón lévő diákjaink részt vettek a Bábolnai Gazdanapokon, meglátogatták a Nyakas pincét és a hozzá tartozó gazdaságot, a Mezőfalvai Zrt-t a Feldhoffer és a Sarkadi és Társa dísznövénykertészetet, részt vettek drónos előadáson, parképítő tehetséggondozáson.

Ebben a tanévben szakmai felnőttképzés nem történt.

Duális képző partnereink:

Egész évben munkaszerződéssel:

Pusztaszabolcsi Zrt- 2 fő (13T)

Tesco Akadémia Képzési és Fejlesztési Kft 6 fő (10.e) 8 fő (11e)

SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft 2 fő (10.e)

Pannóniakert Kft- 4 fő (14T)

Csak a nyári gyakorlaton 5 hetes szerződéssel: 10. p 9 fő

Velence Resort &Spa

Hotel Szárcsa, Székesfehérvár

Bagoly Étterem, Baracska

Kisalföldi Agrár ÁKK

  1. gazda 9 fő

11A Mezőgazdasági technikus 9 fő 12 hetes szerződéssel

11A Kertész technikus 8 fő 12 hetes szerződéssel

Tanulószerződés : 12A

Mezőgazdasági technikus 3 fő

Parképítő és –fenntartó technikus 7 fő

A Mezőgazdasági alap- és szakirányú oktatás, valamint a felnőttképzés terén számos tapasztalat és eredmény jelent meg az elmúlt évek során. A duális képzés is egyre népszerűbbé vált, és a tanulók és a munkáltatók közötti együttműködés eredményeként előrelépést értünk el az ágazatban.

Az ágazati alapoktatás és szakirányú oktatás célja, hogy a diákok számára alapvető ismereteket és gyakorlati készségeket nyújtson a mezőgazdasági területeken.

A duális képzés során a tanulóink lehetőséget kapnak a gyakorlati tapasztalat szerzésére a vállalatoknál, miközben szakképzésben részesülnek. Ez általában tanulói munkaszerződéssel valósul meg, amely meghatározza a diák és a munkáltató közötti kötelezettségeket és jogokat.

A tanműhelyi, tangazdasági és tanüzemi szakmai oktatás kiemelt fontossággal bír az ágazatban. Ezek a gyakorlati oktatási formák lehetővé teszik a diákok számára, hogy a valós életből merítve fejlesszék képességeiket és készségeiket. Az ilyen típusú oktatásban a diákok közvetlenül részt vesznek a mezőgazdasági, kereskedelmi, vagy turizmus/vendéglátás tevékenységekben, mint például növénytermesztés, állattenyésztés, kertészet, kereskedelem, vagy vendéglátás. A tanműhelyi oktatás lehetőséget ad a diákoknak, hogy valós körülmények között gyakorolják a pl. a különböző mezőgazdasági technikákat és gépek használatát. Ezáltal a diákok a legmodernebb mezőgazdasági eszközökkel és technológiákkal ismerkedhetnek meg, amelyek segítenek felkészülni a valós életben előforduló kihívásokra.

A tanüzemi oktatásban pedig a diákok bekapcsolódhatnak az intézmény különböző tanüzemeinek munkájába.

6. Vizsgák (ágazati alapvizsga, szakmai vizsga, érettségi vizsga) eredményei, tapasztalatai

ágazati alapvizsga:

 
 

jelentkezők

vizsgára bocsátható

megjelentek

sikeres vizsga

sikertelen vizsga

 

mg-erdészet 1/9gk

21

20

18

18

0

 

mg-erdészet 10A

20

20

20

20

0

 

kereskedelem

16

14

13

13

0

 

turizmus-vendéglátás

11

10

9

9

0

 
             

szakmai vizsga

 
 

jelentkezők

vizsgára bocsátható

megjelent

sikeres vizsga

SZKTV miatt mentesül

sikertelen vizsga

kereskedelmi értékesítő

8

6

6

5

1

1 (írásbelin bukott)

kertész

4

4

4

4

1

0

gazda

9

4

4

4

0

0

mezőgazdasági technikus

2

2

2

2

0

0

kertésztechnikus

4

4

4

4

0

0

panziós-fogadós

5

4

4

4

0

0

Érettségi eredmények
2023

 

osztály1

osztály2

osztály3

osztály4

osztály5

Összes

2022/2023. tanévben érettségire jelentkező tanuló száma (május-június):

12/A

12/SZÉ

13/SZÉ

13/SZÉ2

külsős

0

Érettségi vizsgát megkezdő tanuló száma:

10

1

13

10

4

38

Rendes

7

 

10

   

17

Előrehozott

3

1

3

1

 

8

Javító

       

4

4

Pótló

         

0

Szintemelő

         

0

Kiegészítő

         

0

Ismétlő

         

0

Eredményesen érettségizők száma:

6

1

8

7

2

24

Eredménytelenül érettségizők száma:

4

 

5

3

2

14

Nem jelent meg:

0

 

0

0

0

0

Eredménytelenül érettségizők száma tantárgyak szerint:

magyar nyelv és irodalom

         

0

matematika

     

1

2

3

történelem

   

2

   

2

német nyelv

     

1

 

1

angol nyelv

     

1

 

1

kertészeti és parképítési ismeretek

2

       

2

Eredményesen érettségizők száma tantárgyak szerint:

magyar nyelv és irodalom

10

 

11

9

1

31

matematika

7

 

8

6

1

22

történelem

10

 

9

9

 

28

német nyelv

3

 

4

1

 

8

angol nyelv

5

1

4

5

1

16

kertészeti és parképítési ismeretek

5

       

5

mezőgazdasági ismeretek

3

       

3

informatika

   

2

   

2

ember- és társadalomismeretek, etika

   

4

   

4

             

Érettségi átlagok tantárgyak szerint KÖZÉPSZINT:

magyar nyelv és irodalom

3,20

 

2,91

3

3

3,03

matematika

2,57

 

2,12

2,33

2,00

2,26

történelem

2,77

 

2,55

2,77

 

2,70

német nyelv

2,33

 

2

2

 

2,11

angol nyelv

3,00

5,00

2,50

2,20

2,00

2,94

kertészeti és parképítési ismeretek

2,80

       

2,80

mezőgazdasági ismeretek

3,33

       

3,33

informatika

   

2,50

   

2,50

ember- és társadalomismeretek, etika

4,00

 

4,25

   

4,13

Érettségi átlagok tantárgyak szerint EMELT SZINT:

történelem

3,00

       

3,00

7. Az iskola munkatervének (események, versenyek, továbbképzések, ...) teljesítése, országos, területi rendezvényeken való részvétel és eredménye

Gazda SZKTV indult 3 fő, továbbjutott 1 Magosi Gergő 2. helyezett

Kertész SZKTV indult 2 fő, továbbjutott 2 fő, Árvay Attila 4. helyezett, Tóth Balázs 15. helyezett.

Kereskedelmi értékestő SZKTV indult 6 fő, továbbjutott 1, Kocsis Kevin 8. helyezezz

Savaria Parcum versenyen részt vett Ohr Ádám 14T, Biró Hajnalka 14T, Balogh Dániel 10.A, Csiszár Gergely Róbert 10. A

Agrárszakképző Intézmények Országos Gazdászversenyen részt vett Boroczki Imre Marcell, Szegedi Levente, Vid Ferenc 11A

Adventi koszorú verseny Hír Kitti 11A, Pózsa Henrietta 12SzÉ 2. helyezés

Továbbképzések:

8.. Képesség-kibontakoztató, tehetséggondozó, felzárkóztató nevelés helyzete, versenyeredmények ismertetése.

A képesség-kibontakoztató nevelés célja, hogy felismerje és támogassa a diákokban rejlő egyedi képességeket és érdeklődést. A szakképzésben ez általában azáltal valósul meg, hogy a diákok lehetőséget kapnak különböző szakmákban való kipróbálásra és elmélyült tanulásra.

A tehetséggondozás fontos eleme a szakképzésnek, amely lehetővé teszi a kiemelkedő képességekkel rendelkező diákoknak, hogy tovább fejlesszék tehetségüket a választott szakmájukban. Ez magában foglalhat speciális tanulási programokat, kihívásokat, versenyeken való részvételt vagy mentorálást.

A felzárkóztató nevelés fontos szerepet játszik azoknál a diákoknál, akik esetleg hátrányosabb helyzetből érkeznek vagy az iskolai előkészítő időszakban lemaradtak. Ez a fajta nevelés célja, hogy segítse őket az elmaradások behozásában és az iskolai teljesítményük javításában.

Ennek érdekében rendszeresen felmérjük a diákok képességeit és szükségleteit, hogy személyre szabott támogatást nyújthassunk nekik. Az oktatóknak pedig megfelelő képzéseken vesznek részt, a differenciált oktatási módszerek alkalmazására és a tehetséges vagy hátrányos helyzetű diákok megfelelő támogatására.

Ezen kívül fontos az együttműködés a diákok, a szülők és az oktatók között. Rendszeres kommunikáció és visszajelzés segíti a diákok fejlődését és segít az esetleges nehézségek azonosításában.

Az innovatív oktatási módszerek és technológiák használata is segíti a képesség-kibontakoztató, tehetséggondozó és felzárkóztató nevelésben. Ilyenek az online oktatási platformok, interaktív tanulási eszközök vagy szimulációk lehetőséget adhatnak a diákoknak, hogy saját tempójukban tanuljanak és fejlesszék képességeiket.

Az állandó fejlesztés és a jó gyakorlatok megosztása szintén kulcsfontosságú a képesség-kibontakoztató, tehetséggondozó és felzárkóztató nevelés terén.

Ennek szemmel látható eredményei is vannak iskolánkban, amire nagyon büszkék vagyunk.

Ilyen a házi angol verseny, amelyre sok diák benevezett, és szép eredményeket értek el.

Megalakult egy „dalárda kör” Győriné Nagy Erika Lilla tanárnő vezetésével, ahol egyik diákunk (Tóth Balázs) bejutott a Pesovár Ferenc Népdaléneklési Verseny döntőjében, ahol arany minősítést szerzett.

Részt vettünk rajzpályázaton ahol több diákunk is szép helyezést ért el:

A XI. Kárpát-medencei, hadtörténelmi gyermekrajzpályázaton 1.756 pályamunka született és került a zsűri elé.

Fogas Katalin- papírra vetett kategória

Hir Kitti- papírra vetett kategória

Tóth Balázs- digitális alkotás kategória

alkotását díjazásra jelölte a zsűri.

A pályázaton kb 30 alkotással indultunk, a pályázatban résztvevő pedagógusok: Horváthné Meggyesi Edit, Győriné Nagy Erika Lilla, Somogyi Zsuzsanna

9. Tanórán kívüli tevékenységek, szabadidős tevékenységek értékelése

Iskolánkban a tanórán kívüli és szabadidős tevékenységek fontos szerepet töltenek be az iskolai életben. Az ilyen tevékenységeknek számos előnye van a diákok számára. Elősegítik a szociális interakciókat és barátságok kialakulását. Megtanítják a diákokat a csapatmunkára, az és a felelősségvállalásra. Emellett lehetőséget adnak a diákoknak, hogy felfedezzék az érdeklődési területeiket és kipróbálják magukat új területeken.

Iskolánkban a tanórán kívüli tevékenységek és a szabadidős tevékenységek arra ösztönzi a diákokat, hogy aktívan részt vegyenek a közösségi életben és kibontakoztathassák a tehetségüket. Az iskolánk támogatja a diákokat abban, hogy megtalálják a érdeklődési körünknek megfelelő tevékenységet.

Tanulmányi, szakmai kirándulások

Az iskola oktatói a tantervi követelmények eredményesebb teljesülése, az oktatói munka elősegítése céljából a tanulók számára évente több alkalommal tanulmányi, szakmai kirándulást szervezhetnek

Szabadidős foglalkozások.

A szabadidő hasznos és kulturált eltöltésére kívánja az oktatói testület a tanulókat azzal felkészíteni, hogy a felmerülő igényekhez és a szülők anyagi helyzetéhez igazodva különféle szabadidős programokat szervez (pl. túrák, kirándulások, táborok, színház- és múzeumlátogatások, stb.). A szabadidős rendezvényeken való részvétel önkéntes, a felmerülő költségeket a szülőknek kell fedezniük.

Iskolai sportszakkör.

Az iskolai sportszakkör foglalkozásain részt vehet az iskola minden tanulója. Az iskolai sportszakkörök a tanórai testnevelési órákkal együtt biztosítják a tanulók mindennapi testedzését, valamint a tanulók felkészítését a különféle sportágakban az iskolai és iskolán kívüli sportversenyekre.

Szakkörök. A különféle szakkörök működése a tanulók egyéni képességeinek fejlesztését szolgálja. Az iskola kollégiuma is nagyrészt vállal ebben.

10. Pályázatokon (GINOP, VP, Határtalanul, KEHOP, EFOP, Erasmus, ...) való részvétel

Erasmus+

A centrumon, illetve a Gordius Kft.-n keresztül jutottak ki diákjaink Erasmus+ mobilitási program keretében kéthetes szakmai gyakorlatra. Az első csoport (8 fő) szeptemberben utazott Máltára, míg a második (14 fő) májusban töltött két hetet töltött Mallorcán. A projekt teljes sikerrel zárult, a diákok rengeteg élménnyel és szakmai tapasztalattal gazdagabban tértek haza.

A szervezésben nagy szerepet játszott Somogyi Zsuzsanna oktató, aki már a következő szezon útjait készíti elő. Idén is két kolléga vett részt az Erasmus projektekhez kapcsolódó továbbképzésben.

Június elején két hetes szakmai gyakorlatukat töltötték nálunk szerbiai diákok. A 15 diák és két kísérő Pozsegáról, az ottani szakképző iskolából érkeztek.  A szakmai programokon kívül megismerkedtek a környék és a főváros nevezetesebb pontjaival, és úgy váltunk el egymástól, hogy újabb lehetőségeket keresünk a két iskola együttműködésére.

Kapcsolatba léptünk egy lengyelországi szakképző iskolával is, amellyel közösen pályázunk a V4 országok együttműködésére építő prijektben.

Az év során fejlesztési tervet dolgoztunk ki arra a Vidékfejlesztési pályázatra, amelynek keretében új erőgépeket és munkagépeket vásárolhatunk majd mintegy 90 MFt értékeben – ezek az eszközök nagyban megkönnyítik majd a tangazdaságban folyó termelést, emelik a gyakorlati oktatás színvonalát, és nem utolsó sorban hozzájárulnak a beiskolázási mutatók javításához is.

11. Vezetői (esetlegesen munkaközösség-vezetői) ellenőrzések tapasztalatai (óralátogatás, adminisztráció stb.). Koronavírus által okozott hatások kezelése, annak értékelése

Iskolánkban rendszeresen végzett vezetői ellenőrzések, beleértve az óralátogatásokat és az adminisztrációs feladatokat, fontos részét képezik az iskolai életnek. Ezek az ellenőrzések az intézmény vezetésének és munkaközösség-vezetőinek lehetővé teszik, hogy áttekintsék a tanítási folyamatot, a tanárok és diákok teljesítményét, valamint a munkafolyamatok hatékonyságát és megfelelőségét.

Az óralátogatások során az iskola vezetői rendszeresen meglátogatják az osztálytermeket, hogy figyeljék és értékeljék az oktatók pedagógiai módszereit, a tananyag átadását és a diákok részvételét az órákon. Az ellenőrzés során a vezetők figyelemmel kísérik a tanítási módszereket, az interakciót a tanár és a diákok között, valamint az órastruktúrát. Az ilyen látogatások lehetőséget adnak  arra, hogy megfigyeljék a tanítási folyamat erősségeit és fejlesztendő területeit, és támogatást nyújtsanak a oktatóknak  az oktatási minőség javításához.

Az adminisztrációs ellenőrzések során az iskola vezetői és munkaközösség-vezetői értékelik az adminisztratív feladatok végrehajtását és az iskolai dokumentáció megfelelőségét. Ide tartozik a KRÉTA vezetése, az órarendek és programtervek, valamint a KKK-k aktualitásának ellenőrzése, valamint a diákok előmenetelével és tanulmányi eredményeivel kapcsolatos adminisztratív teendők. Az ilyen ellenőrzések célja az intézmény szabályozottságának és hatékonyságának biztosítása, valamint a megfelelő dokumentáció és nyomon követhetőség fenntartása.

Ezek az ellenőrzések szolgálnak a minőségirányítás és az iskolai fejlesztés eszközeként. Az eredmények alapján az iskola vezetése és munkaközösség-vezetői lehetőséget kapnak a fejlesztési területek azonosítására és az oktatási folyamat javítására. A diákok és a pedagógusok visszajelzéseit is figyelembe veszik, hogy a munkaközösség-vezetők az iskolai rendszer és programok fejlesztése során jobban megfeleljenek a diákok és a tanárok igényeinek. Ebben a tanévben minden oktató óráját meglátogattuk.

A Koronavírus által okozott hatások kezelése és az értékelés: Az oktatás átállt a távoktatásra, amikor az személyes jelenlétet nem lehetett biztosítani. Az iskola az online platformokat és kommunikációs eszközöket használta a tananyagok és a házi feladatok megosztására, valamint az interaktív órák megtartására. Az oktatók kreatívan alkalmazták az online oktatási módszereket annak érdekében, hogy minél hatékonyabban tartsák a diákok figyelmét és támogassák tanulási folyamatukat. Sajnos azonban a diákok ismeretei igen hézagossá váltak a COVID járvány alatt, ami azt támasztotta alá, hogy a személyes jelenlét nagyon fontos a tananyag átadásában.

Az oktatói munka értékelése során az iskola figyelembe vette az online oktatás kihívásait és korlátait. A pedagógusok részt vettek továbbképzéseken és workshopokon, hogy fejlesszék az online oktatási készségeiket és módszereiket. Támogatást kaptak az oktatók az új környezethez való alkalmazkodásban és az innovatív oktatási módszerek kialakításában. A diákok visszajelzéseit és teljesítményét is figyelembe vették, hogy az oktatás minőségét és hatékonyságát folyamatosan javítsák.

Összességében iskolánk hatékonyan kezelte a Koronavírus által okozott hatásokat és sikeresen alkalmazkodott a változó körülményekhez. Az intézkedések, mint például a higiéniai előírások betartása, a távoktatás bevezetése és az online kommunikáció, hozzájárultak a diákok és a személyzet egészségének védelméhez.

12. Külső kapcsolattartás bemutatása, értékelése

Ahogy egyre több évfolyamot érint a külső gyakorlati helyekre kihelyezés, úgy nekünk is bővíteni szükséges kapcsolatainkat. Ebben a félévben a Pusztaszabolcsi Agrár Zrt-nél, a TESCO AKADÉMIÁ-nál, illetve a SPAR Magyarország Kft.-nél vannak kint tanulóink. Ezen kívül igyekszünk minél több partnerhez, illetve rendezvényre eljuttatni a diákokat és oktatókat szakmai tapasztalatszerzésre (Székesfehérvári Városgondnokság, Velence Resort & Spa, Garden Kft., Agromash Expo, stb.).

Fontos állomáshoz érkeztünk el idén szeptemberben: megalakult az Kisalföldi Agrár Ágazati Képzőközpont Nonprofit Kft., és az iskolánkból egy csoport, a 10. gazda csoport diákjai munkaszerződést kötöttek vele. Ez az együttműködés a 2. félévben tovább bővül majd a 11. technikus osztály tanulóinak a becsatlakozásával. A tervek szerint jövőre újabb csoport léphet szerződésre az ÁKK-val.

Miután Velence Város tavaly kiszállt a szervezéséből, iskolánk vállalta magára a „Legszebb konyhakertek – Magyarország legszebb konyhakertjei” országos program helyi/regionális szintű lebonyolításában a koordinátor szerepét. A tavalyi sikeres szervezés után ismételten meghirdettük a versenyt.

A tavalyi sikerre való tekintettel idén is megrendeztük kertész szakmai napunkat, amelyen neves szakmai partnerek (10 MILLIÓ FA mozgalom; Titkos Kert, Fehérvárcsurgói Kastély, stb.) képviselői vettek részt, mint előadók, és a diákjaink, oktatóink mellett a Centrum többi iskolájának diákjai és oktatói is eljöttek a rendezvényre.

Székesfehérvár, Velence és Kápolnásnyék önkormányzatival szintén együttműködtünk ebben a félévben is városi kiültetések, dekorációk kapcsán.

Az idei tanévben – ahogy már ez jó pár éve megszokott – az alábbi rendszeres közös rendezvényeink valósultak meg a NAK Fejér megyei szervezetével, illetve országos központjával:

  • Szakmakóstoló pályaorientációs hét (gazda/kertész tábor)
  • Őszi pályaorientációs napok

A kamarai programok plusz alkalmat teremtenek az intézménynek, hogy népszerűsítse képzéseit, elősegítse a beiskolázási kampányt, illetve kapcsolatokat teremtsen és ápoljon a különböző szakmai szervezetekkel. A programok hozzávetőleg 150-250 általános iskolai tanulót mozgatnak meg és juttatnak el az iskolába, és akár több ezerre tehető azoknak a száma, akik nem közvetlenül juthatnak ily módon információhoz iskolánkról.

A beiskolázási kampány során három nyílt napot rendeztünk meg az iskolában, és részt vettünk a Fejér megyei pályaválasztási kiállításon, valamint több általános iskolába személyesen látogattak el kollégáink.

Nagyon fontos állomáshoz érkeztünk idén: csatlakoztunk a Honvéd Kadét Programhoz, és a 2024/2025-ör tanévtől nálunk is megindul a program megvalósítása. Az idei tanév második féléve már az ezzel kapcsolatos együttműködésről (is) szólt: a székesfehérvári toborzó iroda nagy sikerű bemutatkozó napot/pályaorientációs rendezvényt tartott az iskolában, diákjaink pedig több, a honvédség által szervezett programon vettek részt (látogatás a tatai laktanyában; hadisírok gondozása Velencén, közös túra).

A HKP-ban való részvételünk nemcsak a MH 6. Sipos Gyula Területvédelmi Ezreddel hoz szoros együttműködést, hanem a programban résztvevő székesfehérvári iskolákkal is.

Külső szakmai kapcsolataink ápolását és bővítését (is) szolgálják azok a szakmai napok, amelyeket immár hagyományként rendezünk meg: egyet ősszel és egyet tavasszal. Ezeken a napokon a diákok, szakemberek, vállalkozók találkozhatnak egymással előadások, kerekasztal beszélgetések, szakmai egyeztetések keretében.

13. Beszámoló a tanműhely, tangazdaság, tanüzem munkájáról.

Iskolánkon agrár szakirányú tanműhelyekkel rendelkezik, mely két telephelyen található meg.

Parképítő és –fenntartó diákjaink külön tanteremmel, parképítő gyakorlati egységgel rendelkeznek és az ő feladatuk a parkunk karbantartása. Ide sorolható a rendszeres gyep és virágágy és faápolás illetve a friss telepítésű díszfáink helyének megtervezése és elültetése.

Diákoknak lehetősége volt Tehetséggondozó pont rendszeres látogatására, részvételre a Savaria Parcum versenyen, szakmai kirándulásra a Margit-szigetre és a Fehérvárcsurgói Károlyi kastályba és Gárdonyi Kaktuszkertbe.

11A parképítő csoportja (4 fő) első félévben a kis létszám miatt összevonásra került a 14T 4 fős csoportjával, ami nehezítette a programtervben előírt tananyag leadását. A 2. félévben pedig a tömbösített szakmai órák jelentették a kihívást számunkra.

12A Parképítő csoportja heti egy nap szakmai képzést kapott ebben a tanévben, mert érettségire készültek. Nekik a faiskolai gyakorlatok, növényismert és kertfenntartás jelentette a szakmai képzést. Tanulószerződéses osztály.

13T (4 fő) első felévben szakmai alapozáson vett részt, majd elkezdődött a szakmai oktatása.

14T (4 fő) szakmai oktatása a Pannóniakert Kft-vel együtt zajlott, ami nagyon jól működőnek bizonyult. Mind a 4 diákunk sikeres szakmai vizsgát tett, ketten pedig kiemelkedő eredményt értek el és országos versenyen is megmérették magukat.

A gazda és a mezőgazdasági technikus diákjaink az állattartó telepen lévő tantermet használják. Elsődlegesen, az ő feladatuk az állattartótelep ellátása, besegítés a növénytermesztési feladatok ellátásában. A tanév során ellátogattak a Bábolnai Gazdanapokra, a Mezőfalvai Zrt-hez, az Agromashexora és a nyári gyakorlat alatt Chiller Manufakturához és a Pusztaszabolcsi Zrt-hez. Lehetőségük volt részt venni a hódmezővásárhelyi Gazdászversenyen is.

11A (10 fő) oktatásában a tömbösített szakmai órái jelentették a nehézséget. Egyrészt a február és április közötti időszakban a tangazdaság hiányolta a munkájukat, későbbiekben pedig a kollégák erőteljes leterheltsége okozott problémát.

12A (3 fő) mezőgazdasági technikus csoportja heti egy nap szakmai képzést kapott ebben a tanévben, amiből kétheti egy nap gyakorlaton vettek részt. Tanulószerződéses osztály.

10g (9 fő) az első ÁKK-s osztály, aminek kivitelezése sok kihívást jelentett számunka. Nehézség a szabadságnapok elszámolása, az átlagtól független munkabér kifizetés, ami nem motiválja a diákokat.

11g (9 fő) osztályból szakmai vizsgára 4 fő szerezte meg a bizonyítványát. Mind a négy nagyon jól vizsgázott. Magosi Gergő SZKT versenyen 2 helyezést ért el.

A Dísznövénykertész, virágkötő technikus (11A, 4 fő) diákok oktatása részben virágkötő tanterem valósul meg, ahol egy fő óraadó tanár tanítja a virágkötészetet.  A dísznövénytermesztés részt pedig dísznövénytermesztő telepünkön sajátítják el. A diákok meglátogatták a Magyar Gyula Kertészeti Technikum tangazdaságát és részt vettek annak adventi támájú virágkötészeti versenyén.

Kertész diákjaink az iskola tankertészetében tevékenykednek, fenntartják annak szabadföldi és fólia alatti zöldségtermesztő részét és a gyümölcsösét is. Az év folyamán lehetőségük volt Kutai Tibor őstermelő kertészetének meglátogatására.

10.gk kertész csoport (9 fő) Az osztályban egy diák oktatása összeférhetetlenségé és szakmától való idegensége miatt különösen nagy nehézséget okozott.

11.gk kertész csoport (4fő) Mindenki sikeres szakmai vizsgát tett, egy fő SZKT versenyen mentesült a vizsgázás alól.

Kereskedelmi értékesítő diákjaink munkaszerződéssel külső gyakorlati helyen teljesítik szakmai szakmai képzésüket.

Panziós fogadós diákok a Velelnce Resotrs & Spa-ba járnak ki gyakorlati tevékenységek elsajátítására.

14. Összegzés, értékelés, a második félév főbb feladatainak meghatározása

Iskolánk szakmai programjával kiemelkedő lehetőségeket nyújt a diákoknak a mezőgazdasági, kereskedelmi és turisztika-vendéglátás területeken. Fontos a diákok szakmai fejlődése és készségeik kibontakoztatása valamint a modern mezőgazdasági gyakorlatok és technológiák megismerése és alkalmazása

A szakmai programunk kiterjed a mezőgazdaság különböző területeire, mint például az állattenyésztés, növénytermesztés, agrárgazdasági ismeretek és agrártechnológia. Nagyon fontos a gyakorlati tapasztalatok, amelyeket a tanulók megszerezhetnek az iskola saját kísérleti gazdaságában. Ez lehetővé teszi számukra, hogy első kézből tapasztalják meg a mezőgazdasági folyamatokat és technikákat.

Iskolánk kiváló kapcsolatot ápol a helyi mezőgazdasági vállalkozásokkal és szervezetekkel. Ennek eredményeként a diákok részt vehetnek szakmai gyakorlatokon és képzéseken, amelyek további lehetőségeket kínálnak számukra a szakmai fejlődésre és a kapcsolatépítésre a szakmai közösséggel.

Az iskola szakmai programja olyan készségek fejlesztésére összpontosít, amelyekre a diákoknak szükségük van a sikeres pályafutásukhoz a mezőgazdasági, kereskedelmi és turizmus szektorban. Ez magában foglalja az agrárgazdasági és üzleti ismereteket, a gazdálkodási és menedzsment készségeket, valamint a mezőgazdasági technológiák és eszközök használatát.

Nagy hangsúlyt helyezünk a diákok személyes fejlődésére és a karakterformálásra is. Az értékrendet és a szakmai etikát erősítik, valamint a csapatmunka és az önálló problémamegoldás képességét is fejlesztik.

Összességében iskolánk szakmai programja széleskörű lehetőségeket kínál a diákoknak a mezőgazdasági területeken. A gyakorlatorientált megközelítés és a helyi kapcsolatok segítségével a diákok valós és releváns szakmai ismereteket szerezhetnek, amelyek elősegítik sikeres pályafutásukat a mezőgazdasági szektorban. A program erősíti a gyakorlati tapasztalatokat és a szakmai készségeket, és lehetőséget ad a diákoknak arra, hogy első kézből megismerjék a mezőgazdasági folyamatokat és technológiákat.

A projektmunkák és a diákélet szintén fontos elemei az éves munkatervnek. Iskolánk arra ösztönzi a diákokat, hogy vegyenek részt különböző projektekben, amelyek lehetőséget nyújtanak a kreativitás kibontakoztatására és az együttműködésre. A diákélet programjai, mint például diáknapok, sportesemények, klubok és társadalmi szolgálat, elősegítik a diákok szociális és vezetői készségeinek fejlődését.

15. Egyebek

Elérhetőségeink

  • Cím: 2481 Velence Ország út 19 
  • Telefon: +36-30-237-17-95
  • Porta, tanbolt: +36-22-472-270 
    Fax: +36-22-472 -183 (Fax)
  • E-mail: iskola@entz.hu 
  • Facebook: https://www.facebook.com/entziskola/
  • Instagram: entziskola
  • Az ISKOLA OM AZONOSÍTÓJA: 030728/011

  • FELADATELLÁTÁSI HELY KÓD:   001

  • FENNTARTÓ: Agrárminisztérium

Vezetőség

  • Stossek Balázs Mátyás igazgató
  • E-mail: balazs.stossek@entz.hu
  • Sarudi Imre Pálné általános igazgatóhelyettes
  • Email: krisztina.sarudine@entz.hu
  • Pálmai Norbert a kollégium szakmai vezetője
  • E-mail: norbert.palmai@entz.hu

 

Annak érdekében, hogy Önnek a legjobb élményt nyújtsuk "sütiket" (cookie) használunk weboldalunkon. Kérjük, engedélyezze ezek használatát, ellenkező esetben előfordulhat, hogy weboldalunk nem fog teljeskörűen működni.